Két éve pereskedő kiskunmajsai devizahiteles asszony közölte a bírósággal, hogy többé nem járul hozzá ügyének elhalasztásához, hanem ragaszkodik a szeptember 5-re kitűzött tárgyalás megtartásához. Az ügyet a kiskunhalasi városi bíróságnak kellene tárgyalnia, de már többször elhalasztotta a tárgyalást, különböző okokra hivatkozva. Az érintett levélben tájékoztatta a Magyar Szociális Fórumot kálváriájáról az igazságért, és felhatalmazta, hogy a Hitelkárosultak jogaiért évek óta harcoló szervezet nyilvánosságra hozza annak tartalmát.
Horváth Ferencné 2011 októberében nyújtott be keresetet a kiskunhalasi városi bíróságon. Egyidejűleg feljelentést tett a rendőrségen és az ügyészségen is a hitelező által elkövetett bűncselekmény miatt. Az ügyészség nem talált bűncselekményre utaló nyomot, bár az asszony bizonyítékokat tárt elé – tűnik ki a devizahiteles beszámolójából.
2012. januárban 5 perces tárgyaláson közölték Horváthnéval, hogy a kiskunhalasi városi bíróság nem jár el az ügyében, hanem tovább küldi a kecskeméti törvényszékre. Keresetének sorsáról semmilyen értesítést sem kapott, és csak utána járással sikerült megtudnia, hogy ügye a szegedi ítélőtábla elé került.
A szegedi ítélőtábla visszaküldte az aktát a kiskunhalasi bíróságnak, és kötelezte a kiskunhalasi városi bíróságot a per lefolytatására.
Az aktatologatás közepette Horváth Ferencné a brüsszeli bizottságot is megkereste, majd 2012 májusában Makkos Albert közgazdásszal, devizahitel-szakértővel a belga fővárosba utazott az EU pénzügyi testületének ügyében tartott meghallgatására. Brüsszel válaszában többek között felhívta a figyelmet a 84/450/EEC megtévesztő hirdetésekről szóló irányelvére, és az ebből fakadó, esetünkben banki felelősségre.
A történtek hatására a hitelező bank megbízottja egyezkedni ment Horváthnéhoz, felkereste őt a lakásán, de Horváthné nem találta korrektnek a banki ajánlatot, és arra kérte a bank megbízottját, „fussanak még pár kört”, és ha lesz korrekt ajánlatuk, akkor várja őket szívesen. A bank azóta sem jelentkezett, és Horváthnénak arra a kérdésére sem válaszolt, hogy hol a pénz, amit eddig befizetett – áll a Hitelkárosult asszony levelében.
2013 januárjában a kiskunhalasi bíróság áprilisra napolta el a tárgyalást, de a tárgyaláson
nem jelent meg a bank ügyvédje. Mégis megtartották a tárgyalást, és a bíró egy sor írásos kimutatást kért be a banktól, köztük a THM számításáról és az árfolyamrésről. A bírói felszólításnak a bank mindmáig nem tett eleget – írja. Ehelyett a bank ügyvédje halasztást kért arra való hivatkozással, hogy „a kormány döntésére várnak”.
Horváthné tudatta a bírósággal, hogy felperesként nem járul hozzá a halasztáshoz, hanem ragaszkodik a tárgyalás szeptember 5-i megtartásához.
„Sokan kérdezik tőlem, hogy mit értem el” – írja levelében a Hitelkárosult asszony, majd így válaszol: „Ha csak annyit értem el, hogy a bank nem tud ellenem mit felhozni, már akkor elértem valamit. De én kitartó és küzdő ember vagyok, aki könnyen nem adja meg magát. Mindenkinek azt mondom, védje meg magát, s ha kell, járja végig ezt az utat, bármilyen hosszú és fáradtságos is” – írta az asszony levelében, melyet a Magyar Szociális Fórum tett közzé vasárnap.+++