Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/mszfkhu1/public_html/templates/mszfszk/functions.php on line 188
A médiatörvény felülvizsgálását javasolja az MSZF
Budapest, 2011. január 20. csütörtök
A Magyar Szociális Fórum alapítószervezője helyénvalónak tartaná, ha az Orbán-kormány felülvizsgálná a médiatörvénnyel kapcsolatos álláspontját, és olyan új törvényt alkotna, amellyel kapcsolatban fel sem merülhetne a véleménynyilvánítási szabadság korlátozásának gyanúja.
Simó Endre szerint a médiatörvénnyel kapcsolatos hazai és nemzetközi bírálatok, legújabban a Magyar Újságírók Országos Szövetségének alkotmánybírósági beadványa, nem légből kapottak, hanem sok tekintetben megalapozottak. Nem férhet kétség ahhoz, hogy a hatósági felügyeleti rendszer és a de facto hírmonopólium korlátozza a sajtószabadságot, mert a tények politikai szempontok szerinti szelektálásának kedvez – vélekedett.
Az MSZF szervezője emlékeztetett arra a közös állásfoglalásukra, amelyet a Magyar Újságírók Országos Szövetségének Társadalompolitikai Szakosztályával és a Sajtólevelezők Klubjával közösen hoztak december 17-én. Eszerint „A közszolgálati sajtóorgánumoknak, rádióknak és televízióknak párt-függetlennek és semlegesnek kell lenniük. Csak így képesek biztosítani a vélemények sokféleségét, ellenállni a társadalmilag fontos hírek megszűrésének, elkerülni a tények szelektálásának veszélyét”.
Simó szerint a tervezett hatósági felügyelet és a hírmonopólium korlátozhatja az újságírók és a társadalom jogát a valós tények feltárásához, és ezzel nem csak a demokráciának okozhat kárt általában, hanem az emberi jogok és a társadalmi érdek érvényesülésének is. Konkrétan megemlítette, hogy az új törvény életbe lépése óta a Magyar Távirati Iroda körül kialakuló hírmonopólium az eddigieknél is jobban mellőzi az olyan alapvető társadalmi problémákat, mint amilyen a megélhetés, a foglalkoztatás, lakhatás, és a fagyhalál.
A magyar társadalomnak a valós helyzetet objektíven bemutató, s ezzel a problémák megoldását elősegítő nyitott, demokratikus tömegtájékoztatásra van szüksége, és olyan újságírókra, akik a közszolgálati sajtóorgánumoknál a közös társadalmi érdeket helyezik előtérbe a pártérdekekkel szemben – mondta a Magyar Szociális Fórum szervezője.+++
Kiadta: MSZF SZK
+36 30 5927371