Budapest, 2012. május 25. péntek

A magyarországi kormányzó párt pénteken elzárkózott annak a petíciónak az átvételétől, amelyet a székháza előtt tüntető rokkantak képviselői szerettek volna átadni neki emberjogi követeléseikről – jelentette a rokkantak ügyét támogató Magyar Szociális Fórum az esetről készült helyszíni beszámolójában.

Güthné György Katalin és két rokkant társa, a FIDESZ Lendvay utcai székháza előtt lezajlott demonstráció befejező aktusaként tíz pontos petíciót akart átadni a kormányzó párt képviselőjének, de az épületben tartózkodó egyetlen személy közölte, hogy „nem illetékes” a petíció átvételében. A delegáció határozottan felszólította, hogy vegye át és továbbítsa az illetékeseknek. A dokumentumot végül is hosszas vonakodás után átvette, de a nevét nem volt hajlandó elárulni.

 

A FIDESZ székháza elé vonult rokkantak, köztük kerekes székesek és mankósok, továbbá az őket támogató Magyar Szociális Fórum és a Szolidaritás mozgalom képviselői, és a szolidaritásból megjelent több száz ember érthető felháborodással fogadta a delegáció bejelentését a FIDESZ példátlan politikai magatartásáról.

A Magyar Szociális Fórum szervezője úgy kommentálta a történteket, hogy a kormányzó párt nyilvánosan is hátat fordított a társadalom legelesettebb rétegeinek, és demonstratívan is értésükre adta, hogy semmibe veszi a rokkant társadalom követeléseit, nevezetesen a tavaly év végén elfogadott rokkant-ellátási törvény visszavonását és az új komplex minősítő vizsgálatok felfüggesztését. A Lendvay utcai eset annak a hatalmi arroganciának a legújabb megnyilvánulása, amelyet a rokkantak a kormány részéről tapasztalnak tárgyalási készségükkel szemben – mondta Simó Endre.

Tíz pontos petíciójukban a rokkantak rámutatnak, hogy a kormány elvette tőlük a rokkant nyugdíjjogosultságot, az új alaptörvény a családokat kötelezi a rokkantak ellátására, csökkentett összegű rehabilitációs- és rokkantellátást folyósítanak, a rehabilitációs ellátás mellett nem engedélyezik a munkavégzést, kötelezővé tették az önkéntes felülvizsgálatra való jelentkezést, a komplex felülvizsgálati rendszer szigorítása miatt súlyos betegek kerülnek ki az ellátásból, a szociális- és rehabilitációs szakértők szempontrendszerei súlyos diszkriminációhoz vezetnek, életkor szerint is hátrányos megkülönböztetésben részesítik őket, a rokkantnyugdíjas elveszti pénzintézeti hitelképességét, sokuktól megvonták az utazási és egyéb nyugdíjas kedvezményeket. Mindezekért követelik a törvény visszavonását és a felülvizsgálási rendszer felfüggesztését, egyidejűleg tárgyalási készségüket nyilvánítják a kormánnyal.

A pénteki tüntetésen felszólaló Demeter Éva, az Összefogás a korhatár alatti rokkantak emberi jogaiért csoport képviselője, valamint Szántó György, Szami Radics Béla, és Kalmár György felháborodottan utasította vissza magas rangú kormánytisztviselők vádját, miszerint „a rokkantak csalók”. A rokkantak nem csalók, hanem segítségre szoruló beteg emberek. Lehetnek és bizonyára vannak is köztük álrokkant csalók, visszaélők, de ezeket ki kell szűrni, nem pedig rájuk hivatkozva megvonni a rokkantak nyugdíjjogosultságát – mondták.

A felháborodott tömeg értésre adta, hogy továbbra sem mond le emberjogi követeléseiről, hanem kitart mellettük. A sajtónak adott nyilatkozatában Simó arra szólította fel a kormányt, hogy tegye jóvá durva magatartását, és haladéktalanul üljön tárgyalóasztalhoz a rokkantak képviselőivel.+++

 

Videó a tüntetésről: http://www.youtube.com/watch?v=LnoGVYxYrvU

 

Az esettel kapcsolatban lásd a Duna TV stúdióbeszélgetését Simó Endrével a Közbeszéd május 25-i adásában:

http://www.dunatv.hu/musor/videotar?vid=731718&pid=656970

Látogatottság

4619396
Mai napon
Tegnap
Ezen a héten
Múlt héten
Ebben a hónapban
Múlt hónapban
Összesen
445
3680
9165
4594080
35449
95007
4619396

Your IP: 3.145.111.115
2024-11-14 05:22