Budapest, 2012. február 23. csütörtök
Szerencsétlennek és politikailag átgondolatlannak tartja a Magyar Szociális Fórum alapítószervezője az Európai Bizottság döntését arról, hogy javasolja az Unió pénzügyminiszteri tanácsának, függessze fel a kohéziós alapból Magyarországnak szánt 495 millió eurós összeg folyósítását. Simó Endre azt javasolja a kormánynak, hogy az így keletkezhető hiányt a nagy jövedelműek fokozott megadóztatásával teremtse elő, többek között vezesse be a pénzügyi tranzakciókról szóló Tobin adót.
Nem szabad megengedni, hogy a társadalom hátán csattanjon az ostor, és további megszorításokkal súlyosbítsák az amúgy is kritikus megélhetési válságot Magyarországon – fűzte hozzá az MSZF szervezője.
Magyarország „megleckéztetése” a deficit okán arra utal, hogy az EU vezető köreiben erős a hajlam a kettős mérce alkalmazására centrum és periféria között, és a forráskivonáshoz fűződő érdek erősebb a gyengébbel szembeni segítőkészségnél – vélekedett Simó. A szervező véleménye szerint az EB döntése a radikális jobboldalnak kedvez, mely néhány hete EU zászlót égetett Budapesten. Súlyos következményekkel járna, ha Brüsszel nem számolna kellően azzal a Magyarországon és Közép-Európában érezhető benyomással, hogy az EU vezető szerveiben nem törődnek eléggé a nemzeti fejlődés követelményével, hanem még akadályozzák is azt. Egy hónap leforgása alatt ez a második olyan negatív EU döntés Magyarországgal szemben, amely nem róható fel pusztán a magyar kormány gazdaságpolitikájának. Az első a MALÉV csődjéhez vezető brüsszeli döntés volt a nemzeti légitársaságnak nyújtott állami támogatás megtiltásáról.
Az MSZF szervezője szerint a magyar államháztartási mutatók nem feltétlenül indokolták az EB lépését. „Tessék vigyázni az EU jókra és rosszakra kategorizálásával, mert közös csónakban evezünk, és könnyen kiderülhet, jó osztályzatukat egyesek úgy érik el, hogy másokat alávetnek, és megfosztanak a normális fejlődésükhöz szükséges anyagi forrásaiktól – utalt Simó Endre a profitkivonásra Magyarországról és a térség más feltörekvő országaiból. A szervező szerint az EU-nak felül kell vizsgálnia neoliberális politikáját, és a növekedés érdekében az eddigieknél sokkal nagyobb figyelmet kell fordítania a munkahelyteremtésre és a megélhetési gondok orvoslására, mely Magyarország legégetőbb társadalmi problémája.+++