Kollektív európai biztonsági rendszert sürget a Magyar Szociális Fórum szervezője a dél-oszétiai konfliktus kapcsán
Magyarország nemzeti érdeke azt kívánja, hogy kormánya körültekintő és óvatos külpolitikát folytasson a Nyugat és Kelet között a dél-oszétiai konfliktus kapcsán kialakult feszült helyzetben. A magyar kormánynak tartózkodnia kell minden elhamarkodott lépéstől, különösen attól, hogy csapatkontingenst küldjön a térségbe. A katonai feszültség enyhítésére, békés megoldásra kell törekednie, és e készségének hangot is kell adnia a hazai nyilvánosság előtt – áll abban a nyilatkozatban, amelyet a Magyar Szociális Fórum – Szociális Kerekasztal szervezője adott ki csütörtökön.
Simó Endre szerint Magyarországnak békéhez és politikai megoldáshoz fűződik érdeke mind katonai, mind gazdasági szempontból. Nem szabad megengedni, hogy az agresszió eszközeként használjanak fel országokat és népeket, mint történt Grúziával Dél-Oszétia ellen, és némán tűrni, hogy hazánkra is kiható nagyhatalmi szembenállássá fajuljon a helyzet.
A nyugati hatalmaknak tudomásul kell venniük, hogy kudarcot vallott az amerikaiak által támogatott Szaakasvili arra irányuló katonai lépése, hogy rákényszerítse Dél-Oszétiát a Grúziába való integrálódásra. Oroszországnak pedig tartania kell magát ahhoz a béketervhez, melyet aláírt.
Dél-Oszétiának joga van arra, hogy szabadon döntsön az önrendelkezés vagy egy másik államhoz való csatlakozás között.
Nem csak nyugati érdekek léteznek, hanem orosz érdekek is. A Lengyelországba, Csehországba és Magyarországra (radar) telepítendő rakétaelhárító rendszer, továbbá a balti államok NATO-ba történt bevonása, és a Grúziával kapcsolatos hasonló terv semmiképpen sem tekinthető a népek önrendelkezésének megerősítésére irányuló lépésnek. Az emberi jogokat és a demokráciát sem Oroszországban, sem Kínában, vagy más keleti országokban nem lehet rakétákkal és a nemzeti érdekek tagadásával biztosítani. Ezt csak békés együttműködéssel és a népek szuverenitásának teljes tiszteletben tartásával lehet elérni.
A Magyar Szociális Fórum SZK szervezője szerint veszélyt hordoz magában a magyar nemzeti érdekekre nézve az egyoldalú elkötelezettség hazánk ismert geopolitikai helyzetében. A dél-oszétiai válság arra utal, hogy kollektív európai biztonsági rendszerre van szükség Oroszország és a volt szovjetköztársaságok bevonásával. Magyarországnak biztonságos Európához fűződik érdeke, nem válhat a kelet-nyugati konfliktus köztes zónájává. Kollektív európai biztonsági rendszerben lehetséges a NATO és Oroszország közötti szembenállás feloldása és a kölcsönös katonai fenyegetettség érzésének megszűntetése.
Simó Endre felszólította Göncz Kinga külügyminisztert, hogy jelezze, mikor fogadja a Magyar Szociális Fórum küldöttségét, mert a civil társadalom – demokratikus jogaival élve - el akarja mondani véleményét olyan hazánkat is érintő nemzetközi kérdésekről, mint amilyen a kelet-nyugati szembenállás felhevülése. Az MSZF SZK szervezője emlékeztetett arra, hogy Medgyessy Péter miniszterelnökkel 2002-ben folytatott megbeszélésükön nem tudták lebeszélni a kormányfőt, hogy magyar katonákat küldjön Irakba. Medgyessy akkoriban – Bushsal egyetértésben - a terrorizmus elleni háborút nevezte a „kisebbik rossznak”.
2008. augusztus 14.