Civitanova Marche-Budapest, 2013. április 7. vasárnap

Az olaszországi Civitanova Marche-ban szombaton több ezren kísérték utolsó útjára azt a három idős embert, aki csütörtökön öngyilkosságba menekült elszegényedése és fizetőképtelensége miatt. Az indulatoktól feszült egyházi szertartáson „gyilkos állam”, „gyilkos politika”, „az állatokkal sem bánnak így” bekiáltások hangoztak el a tömegből, és a gyászbeszédet tartó Luigi Conti püspök is arra intette a kormányt, gyorsan cselekedjen, mert „ezt így nem lehet tovább bírni” – jelentette a Magyar Szociális Fórum az olasz TV (RAI) és a vasárnapi lapok beszámolói alapján.

A 62 éves Romeo Dionisi, és felesége, a 68 éves Annamaria Sopranzi azért akasztotta fel magát, mert nem volt többé miből megélnie, a férfi munkanélkülivé vált, és bezárt cége nem fizette ki sem a bérét, sem a társadalombiztosítását. A házaspár banki kölcsönökből próbálta fizetni a lakbért, a férfi nyugdíjjárulékát, és közben fenntartani magát, de végül a hitelt sem tudta visszafizetni.  A 73 éves Giuseppe Sopranzi, az asszony testvére a tengerbe vetette magát.

„Ez a tragédia az egész országot megrázta” – mondta a temetésen részt vevő Laura Boldrini, az olasz képviselőház elnöke. „Most már látom, mennyit szenved az én hazám, mégsem gondoltam volna, hogy ekkora volna a szegénység és a nélkülözés” – folytatta.

Az elhunytak hozzátartozóinak egyike azt mondta, jobban tette volna Boldrini, ha el sem jön.  De a tömegből megtapsolták az elnök asszonyt, amikor azt mondta, hogy az államnak a szegénység elleni harcot kell a középpontba állítani.

A Magyar Szociális Fórum sajnálatosnak minősítette, hogy a magyar közszolgálati média hallgatása miatt egy civil mozgalomnak kellett hírt adnia erről az áthallásokkal teli tragédiáról.

A 61,5 millió lelket számláló Olaszországban 11 millióan élnek a létminimum alatt, a 9,93 milliós Magyarországon csaknem 4 millióan. Mélyszegénységben 3 millióan élnek ott, nálunk kb. 1 millióan. Mindkét országban elszegényedés megy végbe, látványosan megnőtt azoknak a száma, akik kilátástalanságukból életük önkezű kioltásában látnak kiutat.

„Az olasz tragédiát a közös társadalmi rendszerből fakadó sorsközösség teszi magyar üggyé is. Ezeket a tragédiákat az igazságtalan és embertelen rendszer szüli, melyben élünk, és melyen közösen kell változtatnunk, mielőtt még súlyosabb tragédiákba sodorna bennünket” – írta az MSZF vasárnap.+++

 

 

Látogatottság

4665126
Mai napon
Tegnap
Ezen a héten
Múlt héten
Ebben a hónapban
Múlt hónapban
Összesen
434
3040
30540
4610231
81179
95007
4665126

Your IP: 18.225.255.196
2024-11-24 04:03