Vesztésre állunk, ezt a háborút nem nyerhetjük meg – mondta az Egyesült Államok Afganisztánban viselt háborújáról Donald Trump amerikai elnök, aki szombatra rendkívüli tanácskozásra hívta össze nemzetbiztonsági csapatát, hogy „stratégiát dolgozzanak ki”. A kérdés: maradni, vagy távozni - véli a Magyar Békekör szombaton kiadott értékelésében.
A Békekör értesülése szerint az elnök bejelentésre készül döntéséről az amerikai népnek, a NATO-szövetségeseknek és a világnak. A bejelentés időpontja közelinek tűnik.
Afganisztánt 2001-ben szállta meg az Egyesült Államok hadereje azzal az indokkal, hogy a talibánok támogatták a New York-i ikertornyok ellen elkövetett szeptember 11-i terrortámadást. A terepen 8.400 amerikai és 5.000 NATO-katona, köztük magyar csapat kontingens tartózkodik, és a kérdés úgy merül fel, hogy kivonuljanak-e, vagy növeljék létszámukat 4 ezer fővel. Egy harmadik opció szerint 5.500 zsoldosra bíznák a jövőt az amerikai haderő kivonása után. A nemzetbiztonsági tanács megosztott az alternatívákat illetően.
Barack Obama volt amerikai elnök megígérte ugyan, hogy véget vet a háborúnak, de ehelyett növelte az amerikai csapatok létszámát arra hivatkozva, hogy máskülönben talibán uralom alá kerül az ország. Most Jim Mattis védelmi miniszter is 4 ezer fős csapaterősítést javasol.
Az Egyesült Államok 2.400 katonáját vesztette el Afganisztánban. A harci kezdeményezést a lázadó erők vették át a terepen – írta a Békekör.
Augusztus 14-én Adjar Kurtov, az orosz Stratégiai Kutató Intézet folyóiratának (Nemzeti Stratégiai Kérdések) főszerkesztője annak a véleményének adott hangot, hogy az amerikai haderő kivonásával Afganisztánból megnyílhatna az út az újjáépítés, és az ország modernizálása előtt, mely az Egyesült Államok hangoztatott célja volt Afganisztán amerikai megszállásakor, 2001-ben.+++