Korai volna még a római katolikus és az orosz ortodox egyház újraegyesítéséről beszélni, de az bizonyos, hogy a kereszténységnek ez a két szárnya vetélytársból, mint amilyen korábban volt, inkább szövetségessé vált – idézte a Magyar Békekör Hilarion metropolita, a moszkvai patriarchátus külkapcsolatai irányítójának szavait hétfőn.
Hilarion a TASZSZ által április 14-én közölt interjújában kijelentette: Az újraegyesítés előtt komoly teológiai párbeszédet kell folytatnunk, különös tekintettel a világegyház primátusára, hiszen ezt még nem oldottuk meg. Az 1054-ben történt egyházszakadást Jézus Krisztus akaratával ellentétesnek nevezte, és azt mondta, nem felel meg korunknak.
Kirill pátirárka és Ferenc pápa havannai találkozója (2016. február 12.) lépést jelentett a szorosabb egység megteremtése felé. Az ortodox keresztényeknek és a katolikusoknak közösen kell munkálkodniuk azon, hogy megvédjék népirtással fenyegetett testvéreinket és nővéreinket – mondta. Emlékeztetett arra, hogy a havannai találkozón a terrorizmus elleni fellépésre összpontosítottak, hiszen a szélsőségesek létében fenyegetik a kereszténységet.
A mögöttünk álló 25 évben jelentősen szélesedett a római katolikus egyház és az orosz ortodox egyház munkakapcsolata. Ez a szovjet időszakban teljesen lehetetlen volt, hiszen a hatóságok korlátozták az egyházak tevékenységét. Napjainkban mindkét egyház ugyanazokkal a problémákkal áll szemben: az erkölcs válságával a modern társadalomban, a házasságfelbontás és az abortusz megsokszorozódásával, a szociális gondokkal – mondta Hilarion.
„A hit és a civil patthelyzet leküzdése. Századunk tanulságai” címmel április 26-án Szentpéterváron tanácskozást tartanak a római katolikus egyház és az orosz ortodox egyház képviselői. Az összejövetelt az orosz keresztény hitek közötti bizottság szervezi – adta hírül Hilarion metropolita.+++
https://www.facebook.com/bekekor/