Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/mszfkhu1/public_html/templates/mszfszk/functions.php on line 188

Budapest, 2012. május 23. szerda

A kormány rokkantakkal szemben tanúsított embertelen intézkedései miatt Budapesten, pénteken 13 órakor tiltakozó menet indul a Dózsa György útról a FIDESZ Lendvay utcai székháza elé. A megmozdulást az Összefogás a korhatár alatti rokkantak emberi jogaiért csoport szervezi a Magyar Szociális Fórum (MSZF) és a Szolidaritás Mozgalom támogatásával – adta hírül az MSZF szerdán.

A rokkantak képviselői azért folyamodtak a demonstráció eszközéhez, hogy tárgyalásra kényszerítsék a kormányt, nevezetesen a megváltozott munkaképességű személyek ellátásáról szóló 2011. december 29-i (CXCI.) törvény visszavonásáról, és az „új komplex minősítő vizsgálatok” néven elhíresült intézkedés felfüggesztéséről, mert a rokkantak létét veszélyeztetik velük. Képviselőiknek a szociális ügyi államtitkárság egyik főosztályvezetőjével folytatott május 2-i megbeszélése eredménytelenül zárult, mert a kormány megbízottjának nem volt felhatalmazása a követeléseikben foglaltakról érdemben tárgyalni.  Május 4. óta nem kapnak választ Orbán Viktor miniszterelnöknek írt levelükre, amelyben arra kérték a kormányfőt, hogy ne csak a bankokkal üljön tárgyalóasztalhoz, hanem hallgassa meg az embereket is, és jelöljön ki olyan felelős politikust, akinek felhatalmazása van érdemi tárgyalást folytatni követeléseikről.

A rokkant társadalom felháborítónak tartja, és visszautasítja a kormány álláspontját, miszerint az új felülvizsgálati rendszer a csalások miatt vált szükségessé, a betegek rehabilitálása pedig saját érdekükben történik, hiszen „munka teszi az embert”. A rokkantságukat megvásárló csalók helyénvaló kiszűrése nem jelentheti 400 ezer rokkant azonosítását a visszaélő kisebbséggel – állítják a megváltozott munkaképességűek szervezetei.

Felháborítónak tartják a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal hozzáállását is, hiszen a hivatal vezetője „hisztériakeltéssel” vádolta meg a rokkantak képviselőit, amikor adatokat és tényeket tártak a közvélemény elé arról, hogy súlyosan beteg embereket minősítettek gyógyulttá, illetve kevésbé rokkanttá, embereket kergettek a halálba azzal, hogy rehabilitálhatónak ítélték őket, és elvették tőlük rokkant nyugdíjukat. Kirívó esetként említették annak a zirci leszázalékoltnak az esetét, aki a veszprémi nyugdíjintézet ügyintézője előtt szíven döfte magát, mert megfosztották rokkant nyugdíjától, és helyette 28500 Ft szociális járulékban akarták részesíteni.

A pénteki demonstráción tíz pontos petíciót akarnak átadni a kormányzó pártnak a törvény visszavonására és a felülvizsgálati rendszer felfüggesztésére irányuló követelésük alátámasztására. E szerint a kormány elvette tőlük a rokkant nyugdíjjogosultságot, az új alaptörvény a családokat kötelezi a rokkantak ellátására, csökkentett összegű rehabilitációs- és rokkantellátást folyósítanak, a rehabilitációs ellátás mellett nem engedélyezik a munkavégzést, kötelezővé tették az önkéntes felülvizsgálatra való jelentkezést, a komplex felülvizsgálati rendszer szigorítása miatt súlyos betegek kerülnek ki az ellátásból, a szociális- és rehabilitációs szakértők szempontrendszerei súlyos diszkriminációhoz vezetnek, életkor szerint is hátrányos megkülönböztetésben részesítik őket, a rokkantnyugdíjas elveszti pénzintézeti hitelképességét, sokuktól megvonták az utazási és egyéb nyugdíjas kedvezményeket.

Leszögezik, hogy az új rokkant-ellátási törvénnyel és felülvizsgálati rendszerrel súlyosan sérülnek az Európai Emberjogi, Szociális és Betegjogi Chartájában foglalt jogok. Ezt nem hajlandók tudomásul venni, de készek tárgyalni, ha van kivel.

A megmozdulás szervezői arra kérik az emberi jogok mellett elkötelezett személyeket és szervezeteket, hogy menjenek el a tüntetésre, álljanak ki legelesettebb embertársaikért, és tegyenek hitet a szolidaritás elvein nyugvó demokratikus, emberarcú politika, és társadalmi berendezkedés mellett, mert ez közös érdekük.+++