Rokkant asszony múló reménye

Egy zokogó özvegyasszony hívott fel minket, aki a könnyeitől fuldokolva, azt az újévi üzenetét mondta el, hogy számára már nincs remény. Legelőször a nyár folyamán, kétségbeesetten keresett meg minket. Elmondta, hogy nagybeteg édesanyját kellett ápolnia 8 éven keresztül, amibe ő maga is belerokkant. Szomorúan írta a sorokat, hogy a férje is kritikus állapotban van, és fogalma sincs mi lesz vele is, hiszen ő is rokkant. A „semmiért gyűjtött 40 év szolgálati időt, ez a megrokkant 58 éves asszony”, aki ma saját jogon egyetlen fillér ellátást sem kaphat a rokkant-törvény miatt, a rengeteg munka után! Egyik keze teljesen béna, de sok más, súlyos betegsége is színesíti a palettát, amivel mindössze 40% mértékű egészség károsodást állapítottak meg nála. Négy év óta képtelen ezen a holtponton túljutni, hogy valamilyen ellátást kaphasson a saját jogán.

 

A csapások sorozatát a mai napig képtelen lelkileg feldolgozni.

Íme, az ő története:

Hosszú évekig marad teljesen ellátatlanul. Melyik súlyos beteg tudja ezt túlélni?

Az előző év január elsejétől lépett életbe a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól szóló, 2011. évi CXCI.(XII.29.) törvény. A 2. §. (1) pontja tartalmazza többek között, hogy: „megváltozott munkaképességű személyek ellátásaira jogosult az, aki a kérelem benyújtását megelőző 5 éven belül legalább 1095 napon át a Tbj. 5. §. szerint biztosított volt”.

Ezt nagyon sokan nem tudják teljesíteni ebben a hatalmas munkanélküliségben. Ettől embertelen, kegyetlen a törvénynek ez a pontja. Még egy 100% mértékű egészségkárosodott sem kaphat ellátásként egy fillért sem, ha ezzel a feltétellel nem rendelkezik. A folyton emelkedő, öregségi nyugdíjkorhatár eléréséig nem kaphat se rokkantsági-, se rehabilitációs ellátást, még ha egészséges korában 30-40 évet ledolgozott, akkor sem.

 

Ennek a nagybeteg özvegyasszonynak, közel 4 éve semmilyen saját jogú jövedelme nincs. A rokkant-törvény szerint pedig, még 6 évig nem is lesz. Hogyan lehet 10 éven keresztül életben maradni pénz nélkül, egy rokkantnak, akinek rengeteg gyógyszert kell szednie? Súlyos betegsége miatt, 55 éves kora után, betegen, már nem talált olyan munkát, amit el tudott volna látni. A komoly betegségei miatt, beadta a rokkantsági nyugdíj kérelmét. A felülvizsgálaton 40% egészség károsodási mértéket állapítottak meg, amire 2009-ben még nem járt ellátás. Az utolsó elsőfokú felülvizsgálata 2012. március elején volt, ahol szintén 40 % egészségkárosodást állapítottak meg, pedig számos betegsége mellett, egyik keze béna. A 40 % mértékű egészségkárosodására 2012. évben már adható lett volna ellátás. Most viszont azzal utasították el az ellátás folyósítását, hogy az utolsó 5 évben nem volt legalább 3 év (1095 nap) biztosítási jogviszonya. Fellebbezett júniusban, és egy hónap múlva ismét felülvizsgálták. Azóta, 2012. július óta, a mai napig nem kapott még határozatot sem! Eltelt egy fél év, és semmit sem tud a határozatról. Gyakran érdeklődött telefonon, de a nyugdíjintézeti telefonközpontosnál tovább nem jutott. Érdemi felvilágosítást nem kapott. Ebbe, már teljesen kimerült. Már élni sem akar. Folyton az öngyilkosság jár az eszében. Hiszen súlyos betegen pénz nélkül nem lehet élni. Elveszítheti a hajlékát, amit az elhunyt férjével szereztek, egy élet munkája árán.

Nem számít, mennyit dolgozott valaki, az sem számít mennyire beteg, csak az számít, hogy a legnagyobb munkanélküliség idején tudott-e munkát kapni megrokkantként, tud-e még rabszolgaként robotolni, mindhalálig? Senki sem tehet arról, hogy  megrokkant. Végig gondolta ennek a következményeit egyáltalán valaki a törvényhozók és végrehajtók közül?

A panaszos özvegyasszony, a férje rokkantsági nyugdíjából élt az utóbbi években, de sajnos, a súlyos beteg férj 2012. év november elején elhunyt. Az egyedül maradt nagybeteg özvegyasszony összeomlott. Saját jogú ellátás nélkül maradt 40 évnyi szolgálati idő után. Azért nem mehet 58 évesen sem el a nők 40 éves munkaviszonyával nyugdíjba, mert az ápolási díj (8 évig nagybeteg édesanyját ápolta) az nem számít be ebbe a jogviszonyba. Igaz, egy évig megkapja az ideiglenes özvegyi nyugdíjat, de aztán, amikor az letelik, akkor mi lesz vele? Azután, semmilyen pénzbeli ellátást sem kaphat, míg el nem éri a folyton emelkedő öregségi nyugdíjkorhatárt. Nem kaphat végleges özvegyi nyugdíjat sem, mert az egészségkárosodás mértéke, csak 40 %. Legalább 50 %kellene, hogy legyen az egészségkárosodásának a mértéke, hogy megkaphassa a férje nyugdíjának a 30 %-át.  A súlyos egészségkárosodás mellett sem kaphat állandó özvegyi nyugdíjat sem. A törvényből egyértelműen nem tűnik ki, hogy, ha valaki a saját jogán nem kaphat semmilyen ellátást, mert a törvény szerint nem jogosult rá, akkor megváltozott munkaképességűként (50% mértékű egészségvesztéssel is), egyáltalán kaphat-e állandó özvegyi nyugdíjat? Talán, ha a fellebbezést követően megkapná az 50% mértékű egészségkárosodási vélelmezést az NRSZH szakvélemény alapján, akkor az állandó özvegyi nyugdíjat kaphatna elvileg?

Ez a rokkant-özvegy most már egyre gyakrabban, és mindig zokogva hív minket telefonon, hogy segítsünk, mert, ha nem tudunk segíteni, akkor önkezével vet véget életének, ha jogtalanul ellátatlan marad! Hol önakasztást emleget, hol azt mondja, hogy vonat elé akarja vetni magát! Pánikbetegsége a kilátástalanság miatt egyre jobban felerősödik. Már halálfélelme is van, mely egyre tovább erősödik, még a tömegközlekedéstől is retteg!

Milyen méltatlan emberi sors ez, egy élet munkájában megrokkanva, 40 évnyi munka után? A 2011. évi CXCI. és a 7/2012.(II.14.) NEFMI rendelettel megalkotott „új komplex minősítő rendszer”a XXI. századi Európa legsötétebb törvénye, amit a kiszolgáltatott, súlyos beteg emberek ellen hoztak! Ezeket a törvényeket azonnal vissza kellene vonni, addig, amíg nem késő!

Tisztelt Honfitársaink!

Összefogásra, és szolidaritásra kérünk minden jóérzésű embert, mert ez a történet nem egyedi. Bárkivel bármikor megtörténhet. Segítsetek!

Ébresztő Emberek! Ébresztő Magyarország! Ez a Mi Újévi Üzenetünk! Békét, Szolidaritást, Összefogást kérünk Egymásért, Minden Embertársunkért!

Magyarország, 2013.01.03.

MSZF Összefogás a korhatár alatti rokkantak emberi jogaiért csoport


Aki az özvegynek segíteni szeretne, elérheti őt az alábbi címen:

Vörös Pálné

e-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Tel:06-30-598-4152