Budapest, 2025. március 21. péntek (MB)
A Miniszterelnöki Kabinetiroda Orbán Viktor miniszterelnök nevében válaszolt a Magyar Békekör Egyesület, és a Fórum a Békéért mozgalom Orbán Viktornak írt 2024. december 11-i, és 2025. február 21-i két levelére, melyben kezdeményezték, hogy társadalmi-állami összefogással támasszák alá a kormány békepolitikáját a háború mellett elkötelezett amerikai, európai és hazai körökkel szemben – tudatta a Magyar Békekör pénteken.
Válaszlevelében a kormányfő kabinetirodája közölte, hogy „Magyarország elítéli az orosz katonai inváziót és továbbra is elismeri Ukrajna területi integritását és állami szuverenitását. A kormány szorgalmazza a tárgyalásos úton történő rendezést és a békés párbeszédet”.
A kormány a jövőben sem tervez fegyvert szállítani Ukrajnának, és nem enged át fegyverszállítmányokat Magyarország területén. Aki fegyvert szállít, egyre közelebb sodródik a háborúhoz – áll a levélben.
A miniszterelnök kabinetirodája elhibázottnak tartja az Európai Unió Oroszországgal szembeni szankcióit, különös tekintettel az energiaszankciókra, mert rég nem látott inflációt gerjesztettek, és az európai polgárok kénytelenek szankciós felárat fizetni az energiáért.
A levélben nem válaszolnak a Magyar Békekör sürgetésére, hogy „A kormány többé ne szavazzon meg szankciókat Oroszország ellen, ne járuljon hozzá a már megszavazott szankciók meghosszabbításához, hanem fogjon hozzá a szankciók leépítéséhez, és a kétoldalú kapcsolatok normalizálásához Oroszországgal. A magyar kormány tegyen meg mindent, hogy lekerüljön az Oroszországgal szemben barátságtalan országok orosz listájáról!”
A Békekörnek arra a kezdeményezésére, hogy Magyarország erősítse meg katonai védelmét Ukrajnával szemben, azt írják, hogy „véd minket katonai szövetségi rendszerünk, a NATO”.
A Békekör azért tartotta szükségesnek felvetni az Ukrajnával szembeni katonai védelem megerősítésének kérdését, mert a vesztésre álló ukrán haderő részéről olyan tervek is megfogalmazódnak, amelyek szerint kelet-európai területekre, köztük Magyarországra fújnának visszavonulót, hogy majd innen folytathassák a háborút Oroszország ellen. Emlékeztették Orbán Viktort arra, hogy ukrán részről elhangzott már olyan kijelentés, miszerint csapataikkal két óra alatt a Balatonhoz érnének.
A Fórum a Békéért és a Magyar Békekör azért szorgalmazta és szorgalmazza a társadalmi-állami együttműködést, beleértve a békepárti ellenzéki körökkel való akcióegységet is, hogy megerősítsék a kormány társadalmi bázisát az ország békéjének és biztonságának védelmében azokkal az oroszellenes erőkkel szemben, amelyek széles rétegek megélhetési problémákból fakadó elégedetlenségét meglovagolva, békétlenséget szítanak az országban.
„Magyarország békéje és biztonsága elválaszthatatlan a belső társadalmi békétől. A békepolitika társadalmi támogatottságát az elosztási rendszer módosításával kell növelni a bérből és fizetésből élő többség, és a létminimum alatt élő közel 3 millió ember javára” – áll a Békekör elnökének Orbán Viktorhoz címzett február 21-i levelében.
A miniszterelnök kabinetirodája nem tartotta szükségesnek reagálni arra, hogy „A kormány igazítsa ki társadalompolitikáját, állítsa társadalompolitikájának középpontjába a megélhetési gondok enyhítését, és a visszaélésekkel, mindenekelőtt a korrupcióval, és a közösségi értékrendbe ütköző, jogilag-erkölcsileg kifogásolható meggazdagodásokkal szembeni fellépést!”
A Magyar Békekör elnöke levelében azt is kezdeményezte, hogy „A kormány módosítsa az elosztási rendszert a létminimum alatt élő közel 3 millió ember javára! Részesüljenek ők megfelelő állami támogatásban, ne kelljen választaniuk, hogy fűtsenek-e vagy egyenek, kiváltsák-e gyógyszerüket, vagy lemondjanak egészségükről, hogy a rezsit ki tudják fizetni! Vezessenek be árstoppot az alapvetően fontos élelmiszerekre, vessenek véget annak, hogy hovatovább a középréteg alsó decilise is kénytelen legyen a silány élelmiszerekkel és termékekkel beérni!”
A miniszterelnökség elhárította a magyar békemozgalom javasolta közvetlen párbeszédet Orbán Viktorral, tekintettel a miniszterelnök „lefoglaltságára”.+++