Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/mszfkhu1/public_html/templates/mszfszk/functions.php on line 188
A magyar diplomácia aktív szerepet vállal az ukrán válság békés politikai rendezésében. Arra törekszik, hogy átfogó tűzszünet jöjjön létre, és az ellenségeskedések azonnal megszűnjenek – áll abban a levélben, amelyet a Külgazdasági és Külügyminisztérium Biztonságpolitikáért Felelős Helyettes Államtitkársága írt a Magyar Szociális Fórumhoz hétfőn. A levélben foglaltakat az MSZF kedden hozta nyilvánosságra.

Az MSZF május 5-én levélben kért választ Orbán Viktor miniszterelnöktől arra, hogy mit tesz a kormány a béke és a keleti nyitás politikájának folytatása érdekében az ukrán válság miatt kiéleződött nemzetközi helyzetben.

A válaszlevél szerint, melyet Takács Szabolcs politikai igazgató írt alá, a magyar diplomácia stabil és demokratikus alapokon nyugvó Ukrajna megteremtésében érdekelt, ennek érdekében Kijevnek átfogó alkotmányos és decentralizációs reformot kell végrehajtania, a nemzeti és a nyelvi kisebbségi jogok tiszteletben tartásával. A rendezést az Európa Tanács iránymutatása alapján az EBESZ mechanizmusa keretében képzelik el.

„Megkülönböztetett figyelemmel kísérjük az ukrajnai magyar kisebbség helyzetét” – írják. Jelzik, hogy Petro Porosenko ukrán elnök ezzel kapcsolatban ígéretet tett Orbán Viktornak.

A kormány válaszlevelében „elkerülhetetlenné vált” szankciókról esik szó Oroszországgal szemben, de azt is értésre adják, hogy mindent elkövetnek a magyar nemzetgazdaságra gyakorolt negatív hatásuk semlegesítéséért.

A Magyar Szociális Fórum helyesnek tartja, hogy a kormány fontosnak tartotta válaszolni a civil társadalom béke iránti megkeresésére. Helyes, hogy a kormány nem mond le a keleti nyitás politikájáról, bár levelében csak közvetve enged következtetni erre. De ez a politika csak akkor számíthat sikerre, ha Magyarország nem hagyja, hogy saját szövetségesei, legfőképp az Egyesült Államok megakadályozzák benne. Ahhoz, hogy ezt elkerülje, nem elég a lavírozás, hanem a jelenleginél sokkal aktívabb politikai és gazdasági szervezőmunkára, és szélesebb nemzetközi szövetségre van szükség, az új keleti erőpólussal is. Ukrajna sorsát nem a NATO fogja eldönteni! A rendezésben nem csak az Európa Tanács „iránymutatásaiból” kell kiindulni, hanem abból a megállapodásból, amely a szemben álló ukrán felek között február 21-én született, és többek között kimondja: a hatalom nem alkalmaz erőszakot az ellenzékkel szemben. Az Ukrajnában élő 20 millió oroszt katonai eszközökkel sem lehet megfosztani nemzeti politikai és kulturális jogaitól – véli az MSZF. E tekintetben a kárpátaljai magyar kisebbség érdekei egybeesnek az oroszéval, hiszen még az anyanyelvét sem használhatja szabadon. Ugyanakkor besorozzák fiait, hogy a keleti frontra vezényeljék őket. Kiemelkedően fontos, hogy a magyar kormány felkarolja a határainkon túl élő magyarság háborúellenes megmozdulásait, és a határainkon kívül élő magyarokkal közösen lépjen fel a népek és nemzeti kisebbségek szabadságán és egyenjogúságán nyugvó igazságos békéért. A Magyar Szociális Fórum partner a békefolyamatban, kész tárgyalni a kormánnyal arról, hogyan kapcsolhatja össze a civil társadalom békekezdeményezését a magyar diplomácia békére irányuló erőfeszítésével. Az MSZF meggyőződése szerint a magyar nép békét akar – írják.+++